Mida pidada silmas esimese kodu ostmisel? + kaasomand

Tere tulemast koduostjate põnevasse maailma! Esimene kinnisvara ostmine on suur samm ja põnev ettevõtmine, kuid see võib olla ka väljakutseid täis. Siin on mõned olulised aspektid, mida peaksid silmas pidama, et tagada sujuv ja turvalisust pakkuv koduostuprotsess.

Eelarve määratlemine

Enne koduotsingut määratle oma eelarve. See hõlmab mitte ainult kinnisvara hindu, vaid ka lisakulusid nagu notaritasud, kindlustused, remondi- ja sisustamiskulud. Eelarve selgeks määratlemine aitab sul keskenduda realistlikele valikutele. Enamus ostavad kodu läbi panga, enda ja müüja aja säästmiseks arvuta välja oma maksimaalne laenuvõimekus  (kontrolli siit)  ja kinnita see üle laenuhalduriga. See aitab sul ka kiiremini tehingusse minna kui leiad hea pakkumise. Tavaliselt on kinnisvarabüroodel ka koostöö pankadega, mille kaudu võid võita nii reageerimisajas kui lepingutasus.

Asukoha olulisus

Asukoht mängib olulist rolli. Uuri piirkonda, kus soovid elama asuda. Arvesta transpordivõimalusi, koolide ja lasteaedade lähedust, turvalisust ning läheduses olevaid teenuseid ja kaubanduskeskusi. Mõtle ka sellele, kuidas see sobib sinu igapäevase elustiiliga. Kui oled huvitatud kindlast piirkonnast siis kontakteeru maakleriga kes seal tegutseb. Nii võivad sinuni jõuda mingid mitte avalikud pakkumised. Näiteks olen mina spetsialiseerunud 2-3 toalistele korteritele Tallinna Kesklinnas ja jagan asjakohast infot oma meililistis.

Finantseerimisvõimalused

Uuri erinevaid finantseerimisvõimalusi, sealhulgas laenude tüüpe ja intressimäärasid. Konsulteeri finantsnõustajaga, et leida parim lahendus sinu jaoks. Arvesta ka oma kulusi ja sissetulekut. Mõtle pikas perspektiivis!

Kinnisvara tüüp

Mõtle, millist tüüpi kinnisvara vastaks sinu vajadustele. Kas eelistad korterit või maja? Mitu magamistuba ja vannituba sul vaja läheb? Kui suur peab olema õueala? Need küsimused aitavad kitsendada valikut ja leida sobiva kodu. 

Tehniline kontroll

Enne ostu sooritamist tee tehniline kontroll. Uuri, millises seisukorras on maja elektrisüsteem, torustik, katus ja küttesüsteem. See aitab vältida ootamatuid remondikulusid ja tagab, et uus kodu vastab nõutud standarditele. Hea nipp on kasutada spetsiaalseid teenusepakkujaid kes teevad selle töö sinu eest ära. 500 eurot investeeritud praegu võib säästa tulevikus kümneid tuhandeid. Üks sellise ettevõte on ehituskaitsebüroo  (https://ehituskaitse.ee/). Probleeme võib ette tulla ka uusarendustes.

Läbirääkimised ja eeltöö

Ära karda läbirääkimisi. Uuri hoolikalt müügipakkumist, küsi küsimusi ja selgita välja, millised on sinu võimalused hinna osas. Tee kindlaks kinnisvara ajalugu, küsi ülevaatust ja vajadusel konsulteeri kinnisvaraspetsialistiga. Kindlasti lase pakkumine ka üle vaadata mõnel sõbral või sugulasel. Kaks pead on parem kui üks.

Õiguslikud aspektid

Notaritasud, lepingu tingimused ja muud õiguslikud aspektid on olulised. Ole kursis seadustega ja veendu, et kõik dokumendid on korrektselt täidetud. See tagab su turvalisuse ja vähendab võimalikke tulevasi probleeme. Õnneks Eestis käib tehing läbi notaribüroo ja seal juures aitab kaasa ka hea maakler, kes kogu eeltöö ära teeb.

Kaasomandi objektid

Kaasomand on kahele või enamale isikule üheaegselt mõtteliste osadena ühises asjas kuuluv omand. Kui ühel asjal on mitu omanikku, siis tekib kaasomand. Selline omand tekib pärimisel, mitmele isikule vara tagastamisel või ühe kinnistu ostmisel mitme isiku poolt. Mitmele isikule vara tagastamine on peamine põhjus, miks veel täna on mitmed kinnistud kaasomandis.

Kaasomandi ostmine või müümine on keerulisem kui korteriomandi ostmine või müümine. Sellist vara ostes peab arvestama, et pank ei pruugi kasutuskorra puudumisel anda laenu, mistõttu võib juhtuda, et ostuhuvilisel peab olema kogu summa ulatuses omafinantseering. Kui kaasomandi kasutamine on notariaalse kasutuskorraga kokku lepitud, siis on ka pank valmis kindlamalt laenu andma.

Kaasomandi puhul on teistel kaasomanikel 2 kuud eelisostuõigus. Samuti peab neid teavitama koheselt tehingu toimumisest, mis ajast hakkab 2 kuud jooksma. Samuti on sagedased vaidlusjuhtumid, kus kaasomanikud ei suuda saavutada kokkulepet kulutuste kandmisega kinnistule. Kaasomandiga seotud küsimusi on võimalik lahendada üksnes ja ainult kokkuleppega, mille kohaselt valitseb küsimuse osas kõigi kaasomanike vahel üksmeel.

Lisaks on üks probleemne koht see, et vara korras hoidmiseks ja säilitamiseks on ühel kaasomanikul õigus ilma teiselt kaasomanikult küsimata kulutus ära teha, kui see on hädavajalik (nt katus laseb läbi). Seejärel saab küsida teiselt kaasomanikult kulutuste hüvitamist võrdeliselt tema osaga.

Tuleviku perspektiiv

Mõtle ka tulevikule. Kas kavatsed selles kodus pikka aega elada või on see ajutine lahendus? Arvesta võimalike elumuutustega ja veendu, et valitud kodu vastaks ka tulevikus sinu vajadustele.

Esimese kodu ostmine võib olla väljakutse, kuid nende oluliste aspektide silmas pidamine aitab sul teha teadliku ja hästi läbimõeldud otsuse. Õnnelikku koduotsingut!

Jäta oma andmed ning lepime kokku tasuta konsultatsiooni aja!

Kuhu ma kannan su 300 eurot?

Kui sinu saadetud vihje viib müügitehinguni, maksan sulle isiklikult 300 eurot.

Kõlab ahvatlevalt? Kliki nupule ja loe rohkem infot.